Felfedezés – Tetszhalál – Nélkülözhetetlenség

Felfedezés – Tetszhalál – Nélkülözhetetlenség

Példák a Múltból

A következő cikk pusztán történeti-jellegűnek tűnhet.

Biztosíthatok minden türelmes Olvasót: messze több annál.
Még a Vízgazda-rendszer is megtalálja benne a természetes helyét…

Bevezetés:

Itt a helye, hogy a Terra Preta írás[1] elejére beszúrt szatirikus-élű mondandót új, valós-tartalmú megvilágításba helyezzük. Amint Golding történetében a görög-tudóst alakító Fanoklesz helyére Heron-t tesszük, az irodalmi-fantázia terméke részben valósággá elevenedhet. Feljegyezte ugyanis a krónika, hogy Heron of Alexandria (élt cc. AD 10–70 között) alkotott valami gőzgép-félét.[2] Meg más-egyéb csudákat is – egyfajta nemes/intellektuális játékszenvedélyből, termékeny agyát a korabeli-tudások összessége mentén mozgatva. Ha ez így igaz, akkor a gőzgép szolgálatra-állása 1776-tól, James Watt serénykedései nyomán, bő 1700 évet késett.

Hogy ekkora késedelem okán a Heron utódokban és leszármazottakban mennyi keserűség gyülemlett fel neves ősük találmánya feledésbe-kényszerülése nyomán, valamint hogy mekkora részesedésre tarthattak igényt a vonatkozó-szabadalomból, nem jelen bevezető tárgya – a gondolatébresztésen túl.

Ezen érzelmi és értékelési humán-vonatkozások jobbára csak akkor merülhetnek életszerűen fel, ha a késedelem időtartama egy emberöltőn belül van. Három ilyen eset – Heronéval megtoldva – viszont már elegendő lehet arra hogy érdemi-következtetésekhez jussunk. Az esetek szenvedő-alanyai: Semmelweis Ignác orvos, Mikhail Cvet biológus, Országh József vegyész.

Semmelweis felfedezése a 100%-os mortalitással járó gyermekágyi-láz kiváltó-okáról és elkerülése módjáról meglehetősen-apró, partikuláris-ismeretnek tekinthető, jelentősége mégis óriási. Nélküle – ha a korabeli patológiai-gyakorlat (mint a meglendülő orvosi-kutatás előhírnöke) általános-alkalmazásra vergődik – az emberi-faj fennmaradása foroghatott volna kockán. Felfedezése két elemből tevődött össze: az ok-okozati kapcsolat megleléséből (amihez, egyebek mellett, egyik orvoskollegája váratlan halálát okozó apró-baleset logikus végiggondolása vezette), és a fertőzés megelőzéséhez szükséges hatékony-vegyszer megtalálásából. Előbbi meglépését praktikusan ellehetetlenítette a direkt-ismeretek hiánya: a baktériumok jelentőségét csupán Pasteur felfedezése nyomán kezdte értékén kezelni a tudományos-közösség[3], így a Semmelweis indirekt-következtetéseiből adódó bizonyítást lekezelőleg söpörte le a kor más-normákhoz szokott orvos-társadalma. A hatékony-vegyszer kiválasztását pedig rendkívül megnehezítette korának kémiai-ismeretei szűkössége, amin a vakszerencsére-alapozott próbálkozás segítette át – s amit ismét lekicsinylő ill. degradáló megnyilvánulásokkal kísértek, olykor egészen az elvetéséig.

Ekkora akadályokkal és akadályoztatással megküzdeni emberfeletti-erőfeszítés mellett is majdhogynem lehetetlen.[4] Szerencsésnek mondható, hogy írásba-rögzített szellemi-hagyatéka 20 év múltán még nem ment feledésbe, s a Bécsi bolondokházában ápolói által agyonveréssel-megregulázott tudós felfedezése az össztársadalmi-emlékezetben azóta méltó helyet kapott.

Cvet felfedezése ezzel-szemben a Tudomány egészére vonatkozóan megtermékenyítő, elementáris-jelentőségű. Nem áttételesen, miként a fizikus Planck méltán-híres feketetest-sugárzási vizsgálatai, amik kikényszerítették a kvantáltság létét és fogalmát, s amely azután a kvantum-mechanikán keresztül hatalmas-lendületet adott a molekuláris szerkezet és történések mibenlétéről és menetéről szerezhető ismereteknek – amiken alapul szinte minden mai modern technológia. Hanem direkt-üstökösként – aminek azonban fénye elapadt és pályája elakadt a kortársi sötétlő-koponyák értetlen és szenvtelen sorfalán; mígnem értőbb-ítészek mesterfogásaikkal ki nem szabadították ez égitestet kényszer-kriptájából, hogy újfent pályára állva megtermékenyítse a Tudomány minden régióját amely fölött csak elhalad.

Nem lehet érdektelen a Planck-kísérlet fogadtatásával párhuzamba-állítottan az a megfigyelés, hogy míg a kiforrott-teóriák talajáról szemlélődő fizikus-társadalom egy fizikus-kolléga eredménye fölött inkább elgondolkodik mielőtt elítélőleg elvetné, addig az ugyanabban az időszakban a friss ismeretek vulkánkitöréseitől folyamatosan-megújuló kémia területén munkálkodók lekezelésben részesítik azt az újdonságot, amit a még gyerekcipőben-tipegő biológia egyik művelője tálal (rajtuk keresztül) a Világ elé.

·     Ugyanez a szakadék (nevezzük hierarchiális akadályozó-tényezőnek [HAT])
manifesztálódott mintegy 70 évvel később is.
Az agrármérnök Béres eredményeit a priori elvetette az orvosi-társadalom.
[5]

·     Anyag lehet a Zavarok a HAT hierarchiájában jövőbeni-dolgozatához az a történet, ahogyan a bizonytalan-háttérből felbukkanó és ismeretlen-módozattal szaporodó klímatudósok elutasítgató-nyilatkozataik áradatával fejtenek ki aknamunkát
a fizikus Miskolczi eredményeit illetően.

·     Végül, az életre-kelt HAT bizonyságául szolgál az az evolúció,
amely által a hierarchiális-pozíciók fejtetőre-állása figyelhető meg:
A vegyész Országh kísérletekkel is alátámasztott elgondolásait veszi semmibe
a kémiával legfeljebb köb-ükunokai-fokú rokonságot tartó szennyvízmérnöki-szakma.

Cvet felfedezése mintha a semmiből jött volna: nemigen lehet kinyomozni, mi inspirálhatta a kísérleti-felállása megvalósítására – bár a kapott eredmények után belőlük azonnal a helyes-következtetést vonta le. Teóriája [nemzetközi] elfogadását[6] nemcsak a kor szemlélete gátolta [amelyben a meghatározó vegyészi-szemlélet az izolálás-központúság volt, míg az elválasztás jószerivel definiálatlan-fogalom, rendkívül-alárendelt mostohagyerek], de gátként emelkedett az alapvető fizikai-kémiai ismeretek hiánya is, amelyekkel a kromatográfiás-folyamat értelmezhető lett volna. Ahogyan Pasteur eredményei birtokában Semmelweis talán egy ujjcsettintéssel is megoldhatta volna a gyermekágyi-láz rébuszát, éppúgy hiányoztak Cvet metodikája értelmezéséhez azok a feltárások amikért Langmuir 1937-ben Nobel-díjat kapott – 18 évvel Cvet halála után.

Ezen áthághatatlan akadályok mögé sorolt be még az I. Világháború, amely számára többszöri költözködéssel járt, és amely miatt két ízben is oda kellett hagyja a kiépített laboratóriumát; de nemigen kedvezett kutatásai folytatásának sem az Oroszországi radikális hatalomváltás, sem az Intervencióval-párosuló Polgárháború.

Országh munkássága – eltérően a fenti két esettől – nem hozott a Tudományba semmiféle partikuláris-újdonságot, hanem egymástól távoleső-területek alapos analízisét követően szintetikus-egységbe fonta azokat az ismereteket amelyek célirányos-alkalmazásából nemcsak az egész emberiség de bolygónk teljes élővilága is profitálhat. Alkotása elfogadottsága emiatt nem lehet zökkenőmentes; kétoldalról is kaphat gátakat ill. fékeket.

i) A torony magasából időnként-alátekintő akadémikusság [egyelőre?] méltatlannak ítéli még foglalkozni is vele (hiszen nincs benne újdonat-ismeret).

ii) Az emberiség életét és napjait pedig szünet-nélkül számos-tényező dúlja szét és teszi küzdelmessé ahhoz, hogy legalább elgondolkodjon olyan előnyök bevállalásán
amiket egyedül a Vízgazda-rendszer kínál
– miközben a Média ehhez ellendrukker, a fák és a talaj pedig [emberi-nyelven] nem beszélnek.

Módszere iránti közömbösség mindezek-ellenére érthetetlen, ugyanis mindazok a problémák amikre a Vízgazda-rendszer egyszerre elegáns, olcsó és hatékony megoldást képes adni, napirenden vannak jóideje a legkülönfélébb testületeknél és intézményeknél [Akadémiaiaknál is] – csakhogy az ott-folydogáló munkák nemigen hoznak [cikkecskéken túl] felmutatható-eredményt[7], arról nem is szólva hogy egymással rendre összeegyeztethetetlenek.

Ilyen körülmények kényszer-fogságában Országh sem élhette meg műve diadalát: 2020 óta már az égből szemléli a műve-körüli tétovaságot. A fenti két eset analógiája kapcsán, a Vízgazda-rendszer 2002. évi közreadása dátuma mindössze arra a reménykedésre jogosít bennünket fel, hogy 2040 tájára talán kitermelődik majd az igény a Vízgazda-rendszer nagyléptékű-alkalmazására – ha addigra [a károkozati-halmozódások miatt] nem lesz már túl késő.

Nézzük most a levonható tanulságokat:

Heron fabrikált csoda-szerkezeteire nem volt szüksége a korabeli-társadalomnak, (tömeg ill. sorozat) gyártásukra pedig éretlenek voltak az akkori termelőeszközök. Ekként az általa megalkotott gőzgép is csak kuriózum lehetett, akár megértette a lényegét vagy jelentőségét rajta kívül más, akár csak a krónikás csodálattal-adózása rögzítette a tényt papírra.

Semmelweis esetét egy akut-probléma kihívására adott sürgős-válasz kezeléseként kell látnunk. A megoldást a zseniális-elme kitermelte, a Társadalom pedig, vonakodással és késlekedéssel ugyan de, elfogadta. Az akadály végleges-lebontásához aktívan járult hozzá a fáziskésésben-lévő Tudomány.

Cvet „űrből-jött” metodikájára kora tudományának semmi szüksége nem volt. Szerencséjére, némely alantasabb ipari-alkalmazás élt vele, s az applikációk eredményeihez ragasztva a módszert ha primitív-egyszerűséggel is de rögzítette. A lendületben-levő Tudomány pedig néhány évtized múltán elérkezett arra a pontra, ahonnan lehetetlen lett volna a továbblépés Cvet módszere nélkül– mikoris befogadta. Dupla-szerencse, hogy ekkorra már a [most is fáziskésésben levő[8]] Tudomány kitermelte azon elméleteket, amik mentén képes volt Cvet módszere értelmezésére. A kromatográfia tehát dübörögve nekilódult – csupán Cvet nevét szinte már alig valaki rakja e páratlan-módszer mellé.

Országh elgondolása gyakorlatba-ültetésére égető-szüksége lenne az emberiségnek, ám az általános ill. nagybani alkalmazása hatalmas ellenállásba ütközik, kétoldalról is. Már kiépített rendszerek totális-szanálása ill. alapos-átalakítása mellett ezek működtetőinek az átképzése kellene megtörténjen, kalkulálhatatlan leépítésekkel párosultan – amivel párhuzamosan kellene haladjon a lakossági-szokások új-normára állítása, ami a legjobb-esetben sem megy máról-holnapra. Az erőszakos átállások kellemetlenségei a gazdasági-evolúció folyamatait a történelem során soha nem tartóztatták fel: az ipari-gépesítés előbb falusi-lakosok tömegéből éhbérért-robotoló proletariátust alakított ki, majd abból városlakó identitás-zavaros munkanélküliséget, végül tudathasadásos „jóléti” fogyasztósereget; a mezőgazdasági-gépesítés pedig monokultúrát teremtett, amely hozta magával a beltartalom lesilányodásával együtt a vegyszer-áradatot az élelmiszereinkbe, ezek minden fel-nemmért következményével. A Társadalmat-érintő új-módszerek előtti akadályok léte ill. elhárulása haszonelvűségi-megfontolásain túl a Tudomány állásfoglalása is kritikus. Míg a gazdasági-evolúcióhoz vezető tudományos-előzmények mindig részesültek racionalizáló-hangnemű méltatásokban, addig a Vízgazda-rendszert a Média negligálja a Tudomány pedig máig nemlétezőnek tekinti. Emiatt lenne létfontosságú, hogy a Tudomány magasából szavukat hallatók lelkiismerete felzárkózzon ismereteik mélységéhez, és szánjanak végre időt a Vízgazda-rendszer képességei megismerésére [amihez szolgálni kívánnak írásaim is], hogy azután szót emelhessenek (a Médiában is) mellette. Mert csak ezzel vehetné kezdetét a Vízgazdai-ismeretek Oktatásba-emelése, amit követhet a Vízgazdai-szemlélet lakossági-abszolválása.

Nem tudni hogy az elfogadásához szükséges lépések hogyan s miként követik majd egymást, csupán annyi bizonyos hogy már a késedelmeskedésekből-fakadó tét is óriási: Túlélni a víz-szennyezési krízist, megszüntetni a talajdegradációhoz köthető élelmiszer-termelési problémákat, és elhárítani az önveszélyes környezetszennyezést. Az átállás objektív szükségszerűsége megkérdőjelezhetetlen, amennyiben nem a társadalmi-öngyilkosság bevállalása a cél.

Következzék hát a példa. Amelyhez „ezer-szállal” magam is kötődöm:

Tettek és Díjak :   Mikhail Cvet és a Kromatográfia

kattintással vissza a Tartalomra


[3] Ha eltekintünk Antonie van Leeuwenhoek megfigyeléseitől (nála szűk 200 esztendő a hendikep):
ld.
Vízgazda vs Tudomány  ottani ref.12 és ref.13

[4] A szindróma azóta fogalommá lényegült: Semmelweis-reflex
leírás:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Semmelweis-reflex 

[6] Hazájában nem volt ezzel gond; sőt: nagydoktori-értekezését Akhmatov-díjjal tüntették ki.

[7] Az Országos Vízprogram 2016-ban indult. Kötelező (vaskos) beszámolókon túl eredménnyel nem szolgált. Azóta 5-éves terminusú un. VGT program-célkitűzésekbe mutálódott.
A legutóbbi elemzése: VGT3 II 

[8] Más (ember-központú) szemlélettel: A korát megelőző tudós.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése