al-Klímia


al-Klímia
Útmutató Földhöz-ragadt Galaktikus-stopposoknak,
Pierrehumbert nyomán
Egy vállalkozás során[1] – hol is idegen területre kellett merészkedjek, mind ismeretekért mind cáfolatokért – jobbnak láttam ha a véleményalkotás tárgyi-biztonságát növelendő átrágom magam egy vaskos könyvön. A rágcsálás során – a rengeteg ismétlés, csont és mócsing között – találtam néhány olyan megbúvó ám üde elszólást, amelyeket ezúton osztanék meg azokkal az érdeklődőkkel, akik a Klímaprognózis Pillérei alatt nagy tanácstalansággal álldogálva ezt kérdezgetik halkan önmaguktól: Vajon csak én lennék annyira balga hogy egy kukkot sem értek az egészből?
A könyv[2] alapműnek tekintett a területen. Bizonyos helyeken kifejezetten olvasmányos. Meglátszik rajta a nyelvész-feleség[3] háttérsegítsége. Az igényes szóválaszték nemcsak szöveg-pontosító, de varázzsal is bír:
o  episodically (epizodikusan, nem pedig: irregularly/rendszertelenül; sporadically/szórványosan; periodically/időszakosan; occasionally/alkalmilag; fitfully/szeszélyesen)
o  refugia (~biztonságos/zavartalan végső menedék)
o  miniscule (~csöppnyi, kicsinyített mása vminek, [eredetileg minuscule (-cule kicsinyítő-képzővel a minus-ból) amely az idők során a pontosítóbb mini- előtaggal helyettesítődött (mindazonáltal megőrizte az s-hangot)], nem pedig small/little/tiny: kicsi/apró; puny/parányi)
o  corollary (nem pedig consequence, result, conclusion)
o  pithy (tömör ám erőteljes [nyelvi/stílusbeli kifejezés], ~velős)…
Az anyag maga egy többmenetes hatalmas birkózás az ismeretlennel. Mely során bevetésre kerülnek a fizika számos területéről a nehézütegek is, némiképp leszűkítve az olvasótábort azokra az elrettenthetetlenekre, akik vállalják a nehezített terepen is a végig-bakancsolást, s azokra a fürkészekre, akik inkább röppenve átlépnek ezek fölött (hitelt adva eközben a munkás részleteknek) csak hogy a gyorsabb haladás által pergőbbé vált történetben észlelhetőbbé válhassanak a ki-nemdolgozott jelenetsorok. Melyek esetleges dominanciája nem válik előnyére az előadott történetnek. Alább tehát ezekre a „jelenet-sorokra” összpontosítva, mutatok belőlük egy csokornyit; döntse el azután ki-ki, hogy ez mire is elég.
1.) Kezdjük valami konkrétan megfoghatóval (p423):
Continental configuration can strongly affect the weathering rate, because the size and placement of continents affects how much of the global precipitation falls on land and sustains continental weathering.
A kontinensek elhelyezkedése rendkívüli mértékben befolyásolja az esők általi eróziós folyamatokat.* Ugyanis mind méretük mind elhelyezkedésük hatással van arra, hogy a globális csapadék hányadrésze hull a szárazulatra, fenntartani a kontinentális eróziót.
* Pierrehumbert könyve kontextusában ennek az eróziónak az említése (weathering) szorosan egy speciális reakcióhoz kötődik: a szilikátos-kőzetek karbonátos-kőzetekké alakulásához, az eső-közvetítette légköri CO2 által (silicate weathering) Bővebben erről a könyv 12. oldali lábjegyzete szól (Urey reactions):
„The reactions are named after the University of Chicago geochemist Harold Urey, who discussed them in a 1952 book called The Planets: Their Origin and Development. Although modern science was made aware of the importance of these reactions through Urey’s work, the reactions were first introduced by the French chemist and metallurgist J.J. Ebelman more than a century earlier. Ebelman also introduced the notion that the silicate/carbonate reactions play an important role in determining atmospheric CO2 and hence Earth’s climate. Similar ideas were independently rediscovered by the Swedish geochemist A.G Hogbom in 1894, and then finally by Urey. For more details of the history see Berner (1996) Geochim Cosmochim Acta 60.”
Nem csoda, hiszen őkelme (táv)cső-látásakor (ha csak lehet) a CO2 áll a célkeresztben.
Egy nyitottabb elme viszont akár arra is ragadtathatná magát, hogy a változó eső-térképekhez egyéb makroszkopikus jelenségek változásait is társítsa, de legalábbis a hozzárendelhetőségek felől elgondolkodjon. S talán ezzel a hevenyészett nyitással máris közelebb kerülnénk ahhoz, hogy rátapinthassunk a (mostani) változások okaira.
Már amiatt is, mert az Urey-reakció rendkívül lassú valami[4]. Így míg valaki az évmilliók alatt előállható változásokat szeretné megfigyelni, azalatt esernyőjét százszor is tönkreteheti a rázúduló égi-áldás. Mihelyst pedig az Élet megszületik az addig élettelen Földön (kiváltképp a szárazföldi növényvilág), azon nyomban jóval szélesebb-skálájú eseményeket befolyásol a rituális esőzés, melyek nyomán az előálló hatások/jelenségek nemcsak gyorsabbak de méreteikben is jelentősebbek, mint az ugyanazon idő alatt bekövetkező (nemcsak természetében de idő-léptékében is) geológiai szilikátos-erózió. Ha pedig valaki a már élettel-teli bolygó klímája alakulásának szenteli a figyelmét, akkor az utóbbira koncentrálni az előbbiek helyett nem az a figyelem, ami paritást tartana a reáliákkal.
Ha pedig egy további bátor elme ezek után azzal állna elő, hogy (fix kontinentális arculat mellett) a kontinensekbe vágott szélcsatornák és megváltozott légnedvesség-tartalmú területek
·         mint erdőirtások,
·         kopaszra-szántott mezőgazdasági területek,
·         lecsapolt vizes-élőhelyek,
·         beton-silójú ipari-parkok,
·         elburjánzó városiasodás,
analóg módon befolyásolhatják a globális esőtérképet, akkor eljuthatunk oda, hogy a nagybani táj-átalakító szerepünket és az ehhez kötött tevékenységeinket kezdhetjük el vád alá helyezni, revideálni, megfelelő ellenlépések megtételén gondolkodni. – S ha komolyan gondoljuk a dolgot: azokat meg is valósítani. [Erőltetett-ütemű Klíma-vészforgatókönyvek szülése és végrehajtásának elrendelése helyett.]
Mindezeket a magától-érthetőségeket persze nem kérhetem számon Pierrehumberttől (nem is tér ki rájuk), ám sokkal inkább lenne ez tehető azoktól, akik egyedüli feladatuknak a riogatást tekintik, s állandóan egy fantom-ellenségre mutogatva arra bíztatnak minden rettegésbe-hajszolt polgárt, hogy „oda lőjenek” – miközben a nyitott kapukon[5] még bepillantani is óvakodnak, tenni az ottani valós problémákkal[6] szemben pedig éppenséggel semmit.
Pierrehumbert ugyanis a szférák fenséges zenéjére fülel. Így tőle semmi súlyos számon nem kérhető. Ugyanis, mihelyst egy kardinális csomóponthoz érkezik a Föld jelenkori-vonatkozásában, azonnal átugrik más planétákra, vagy az időskálán lép egy hatalmasat, s folytatja eszmefuttatásait azokra vonatkozólag. A Planetáris Klimatológia cím fedezékéből téve mindez korrekt, s a lenyűgözött Olvasó vele száguldhat annak hipotetizálása körül, milyen is lehet a klíma és légkör azokon a roastereken, ahol a hőmérséklet oly magas, hogy a Földön kvarcot alkotó SiO2 is ott már gázállapotban vár a belélegzésre…
2.) Sajnos, mielőtt a kontinentális-konfigurációk klíma-következményei körül bármi is tisztázódhatna, felhősödés köszönt a planetáris témára, több tájék felől is. Először az erőviszonyok nagyságának a játéka felől (p263):
Clouds, in their many and varied manifestations, pose one of the greatest challenges to the understanding of Earth and planetary climate.

On Earth, water clouds reflect a great deal of sunlight but also have a considerable greenhouse effect.
The net cloud effect is a fairly small residual of two large and uncertain terms, and the way the two effects play out against each other plays a central role in climate change problems extending from the Early Earth to Cretaceous Warmth, to ice ages, to global warming, and the distant-future fate of our climate.
A felhők, a maguk rendkívül változatos formáikban, adják a legnagyobb kihívást, hogy megérthessük a Föld vagy bármely planéta klímáját.
A Földi víz-felhők rengeteg napsugárzást tükröznek vissza, miközben jelentékeny üvegház-hatással is bírnak.
A nettó felhő-hatás a két hatalmas ellentétes effektus játékából eredően egy meglehetősen aprócska tétel, s a módozatok ahogyan a nagyok egymás elleni játéka alakul, központi szereppel bír mindazon klímaváltozási-folyamatban amelyek már lezajlódtak (korai-Föld, Kréta-kori felmelegedés, jégkorszakok), s amelyek még előttünk állnak.
Szemléletes áttétellel: Az elefántok viadalában kellene megtippelnünk egy ott sündörgő hangya túlélési-esélyeit – pusztán arra támaszkodva hogy hangyák bizony ma is léteznek.
Csupán egy halk köhintéssel jelezném az áttekintés eme korai stádiumában az Olvasó felé: Esett-e ebben a centrálisságot sugalló passzusban bármi szó is a CO2-ről? – Persze, persze, ez még nem perdöntő: amellett tudjuk, léteznek fedett-ügynökök is.
3.) Másodjára a méretbeli irtózatos különbségek felől jelentkezik komoly felhősödés (p264):
Regardless of whether clouds exert a greenhouse effect by scattering or by the conventional absorption/emission process, the cross-cutting issue is that clouds affect the incoming and outgoing part of the planet’s radiation budget in large but opposing ways.

Clouds always reflect some incoming stellar radiation, and clouds at appreciable heights above the surface almost invariably reduce the outgoing infrared radiation.
It will turn out that the net radiative effects of clouds are highly sensitive to the size of the particles of which they are composed.
This leads to the disconcerting conclusion that the climate of an object as large as an entire planet can be strongly affected by poorly-understood processes happening on the scale of a few micrometers.”

Függetlenül attól hogy az üvegházhatást a felhők a sugárzás szóródása illetőleg az abszorpció/emisszió szokásos folyamatai által keltik, a húsbavágó vetülete az, hogy befolyásolják a bolygó sugárzási-mérlegét mind a bejövő mind a kimenő oldalról, mégpedig nagymértékben ám egymással ellentétesen.
A felhők mindig visszatükrözik a bejövő-sugárzás bizonyos hányadát, míg adott magasság feletti felhők csaknem egyöntetűen csökkentik a kijutó infravörös sugárzást.
Valójában, a felhők nettó hatása a sugárzásra rendkívüli mértékben függ a felhőt aktuálisan alkotó részecskék nagyságától/méretétől.
Ami egyenesen vezet ahhoz a nyugtalanító következtetéshez, hogy egy planéta nagyságú objektum klímája alakításában rendkívüli-horderejű a szerepe azoknak a távolról sem ismert folyamatoknak, amelyben a meghatározó-történések a mikrométer-tartományban zajlanak.
Ha továbbra is az elefántos-áttételben értelmezzük a tisztánlátáshoz szükséges felmerülő nehézségeket, akkor most az elefánttest molekulái máig-ismeretlen kölcsönhatásaiból kellene tudnunk levezetni egy-egy bődülés, toppantás, dühödt agyar-csavarintás bekövetkeztének a pillanatát, intenzitását, eredményét. [A mű sugallata szerint ez nem lehetetlen.]
4.) Ha mindezektől nem lenne még eléggé felhős a célbavett Klímajóslati-kilátás, akkor a maradék derült részekre a szóródás fontossága irányából borul további komolyabb árnyék (p264):
Scattering calculations play a critical role not only in determining planetary radiation balance, but also in interpreting a wide range of observations of the Earth, Solar System planets, and extrasolar planets.
There is no doubt that if justice were to be served (and the reader had unlimited time) scattering should be given a treatment at least as in-depth as that which we have accorded to purely absorbing/emitting atmospheres.
A szóródás kalkulálhatósága nemcsak a planetáris sugárzási-egyenlegre nézvést bír kritikus fontossággal, hanem számos egyéb, a Földre, Naprendszerünkre, távolabbi planétákra vonatkozó megfigyelések interpretálásában is.
Kétség nem férhet hozzá és nem csupán a fair-play követelné meg (ám az Olvasótól is végtelen időt igényelne), de a szóródás legalább olyan mélységű és alapos tárgyalást kellene kapjon, mint amilyennel jelenleg a tisztán abszorp-ciós/emissziós légköri-folyamatok bírnak.
Vagyis – könyvelői-hasonlattal – az abszoptívák és emittanciák csupán a fél-oldalt mutatják; a teljes egyenleg csakis a szóródások bekalkulásával lehetne pontos. Ez a fajta re-kalkulus azonban mindeddig hiányzik, a legaprólékosabban dolgozó modellező-műhelyekből is. Emiatt, az onnan származó legfájintosabb modellek is legfeljebb azzal a papírlappal állnák ki a versenyt, amelynek csak egy oldala van. A virtuális-valóságban persze ennyi is elég lehet.
5.) A szóródás nyitott sebét Szerző többet nem is kapargatja, visszatér a felhők közé, hátha ott némi rend vágható (p304):
The effect of clouds on the water-vapor runaway greenhouse represents one of the most vexing and important unresolved issues in planetary climate.

The observed behavior of Earth clouds can provide little guidance as to cloud effects in a much warmer atmosphere in which water vapor is the dominant component.
Given the availability of water throughout the depth of the atmosphere, and how little water it takes to make a highly reflective cloud, it seems almost inevitable that the albedo will become very high.
There is no simple physics, however, that can be employed to estimate the fraction of the atmosphere which will be cloudy; this is an intrinsically dynamical question.
High clouds can also reduce the OLR, however, which has the potential to offset the albedo effect.
A felhők szerepe a vízgőzre-alapozott elszabadult üvegházhatásban egyike a legnyugtalanítóbb fontos és tisztázatlan kérdésnek a planetáris klíma területén.
A Föld felhőinek megfigyelt viselkedése csekély útmutatással szolgál, ami az általuk előidézett hatásokat illeti egy jóval melegebb légkörben, amelyben a vízgőz a domináns elem.
Hiszen a víz a légkör minden szintjén jelen van, s rendkívül csekély mennyiségű vízből is képződhet erős reflektivitással bíró felhőzet, ami elkerülhetetlenül vezethet igen magas albedo (~sugárzási-árnyékolás) értékhez.
Ugyanakkor, egyelőre nem létezik alkalmazható fizika annak megbecslésére, hányadrésze lesz a légkörnek felhős – már amiatt sem, mert ezt még a történések belső dinamikája is bonyolítja.
A magaslati felhők, adott esetben, csökkenthetik az OLR-t is (kimenő IR-sugárzás), ezáltal viszont tompítódik maga az albedo okozta effektus.
A rendrakásnak itt mindössze egyetlen akadálya merül fel: A feladathoz „egyelőre nem létezik alkalmazható fizika” – mely mögött, nehezítésül, a ki-nemiktatható dinamika is ott áll a sorban. S csupán érintőlegesen jelezve, hogy magaslati-felhők esetén (adott esetben) fordított hatást kell számításba venni. Ha ehhez hozzávesszük azt a nem-ritka lehetőséget is, hogy a szelek játékaként egy adott terület fölött egy-időben lehet alacsonyan-elhelyezkedő és magaslati felhő is, akkor az eddigi hol-egyenes hol-fordított felhő-effektusokhoz jön még a kettős-tükrözés trükkjéből adódó számolnivaló.
6.) Ott ahol ennyi minden tisztázatlan tornyosul, már nem sokat ronthat a helyzeten a következő részlet (p509):
One cannot in general, however, infer that a moist atmosphere will tend to transport heat more rapidly than a dry atmosphere, because the resolution of that issue requires one to know how the presence of moisture affects the typical wind speed and spatial scale of the eddies.
In fact, the partitioning of heat transport between latent and sensible forms is currently a subject of very active research, and is likely to remain so for a long time.
Nem lehet azonban semmit arra alapozni hogy a nedves légkör gyorsabban szállítja a hőt mint a száraz mindaddig, amíg nem tisztázott: hogyan is alakítja a jelenlevő nedvesség a szélsebességet, és a légörvények térbeli eloszlását.

Tényszerű, hogy a hő-szállítás megoszlása a látens és az érzékelhető formák között jelenleg nagyon aktív kutatás tárgya, és valószínűleg az marad még igen sokáig.
Ahol a biztos csupán annyi, hogy ezen részletkérdés körüli kutatások minden valószínűség szerint a végtelenbe nyúlnak – míg a kifejtett aktivitás és a célirányos-hozadék közti összefüggés jellegének még az említése is elsikkad.
7.) Majd merész kísérlet történik valami konkrétum felmutatására e köd-uralta párázatból – ha másutt nem, hát a szélsőségesen elszabadulható fenyegetések terén (p519):
Throughout this book, we have seen that water vapor feedback, and analogous feedback due to other radiatively-active condensable substances, has an important bearing on planetary climate.
In the extreme, this includes the runaway greenhouse phenomenon.
In the models of water vapor feedback we have discussed, it has been assumed that the relative humidity is a known constant, since that is essentially the best one can do without bringing in dynamics.
In reality, relative humidity is a dynamically controlled quantity of considerable subtlety.
Nyomon-követhető az egész könyvön át, hogy a vízgőznek, hozzávéve minden kondenzálódó IR-aktív légköri-anyag hozzájáruló visszacsa-tolását, fontos szerepe van az éghajlat alakításában.
Szélsőséges esetben ez magában foglalja az elszabaduló üvegházhatást is.
Az eddig diszkutált visszacsatolási-modellek rendre fixált relatív-nedvesség (RH) értékekkel dolgoztak, hiszen ez az egyetlen opció amivel a dinamika behozatala nélkül lehet számolgatni.

A valóságban azonban az RH értéke egy rendkívüli finom-hangolás következtében előálló dinamikusan változó mennyiség.
Csakhogy a köd itt is előbb zárul mint a kép tisztul. A modellezgetések fix RH-értékeinek ugyanis köze nincs a valósághoz, merthogy az RH dinamikusan változik (térben is, időben is), mégpedig igencsak „finoman-hangoltan”. Hogy e két antagonista véglet közé bogozható-e valahais hídféleség, afölött hadd ne kelljen nekem kimondanom a végszót.
8.) Talán respektálva hogy nem térhet ki a tájékot uraló többrendbeli köd jelenlétének az elismerése elől, Szerző alább sűrítetten figyelmeztet arra, hogy az ebből adódó konkrétum-hiány nem az ő tudományos megközelítésének a fogyatékossága, hanem az ellehetetlenülés minden ódiuma egyedül a fránya felhők nyakába varrandó (p520):
Because clouds form in air that becomes saturated, the cloud formation process is subject to all the same dynamical influences as water vapor, and is impossible to treat without bringing in dynamics.
The cloud problem is more challenging than water vapor in general, because it is controlled by the extreme tail of the humidity distribution that brings it near saturation, and developing theories for extreme and sparse events is intrinsically difficult.

On top of that, the processes that dissipate clouds, as well as those that govern their longwave and shortwave radiative effects, are affected by microphysical processes happening on time scales of minutes and spatial scales down to a few microns.
It is no wonder that clouds have proved the chief impediment to quantitative calculations of planetary climate.
Mivel a felhők abban a levegőben formálódnak amely vízgőzre nézve telítetté válik, a felhőképződés folyamatát ugyanolyan dinamikus hatások vezérlik mint a vízgőzét, miáltal a dinamika behozatala elkerülhetetlen.
A felhő-képződés problémája ugyanakkor sokkal nagyobb kihívást jelent mint a vízgőzé általában, mert előbbit a páratartalom eloszlás azon nehezen-megfogható extrém tartománya szabályozza amely telítettség-közeli állapotban van, ám az extrém s egyben esetleges történések elméleti-kidolgozása alapvetően nehéz.
Ráadásul a felhőket-oszlató folyamatok, valamint azok amelyek az előálló sugárzási-hatásokat befolyásolják, olyan mikrofizikai történések, amelyek percek alatt és mindössze néhány mikronra terjedő térbeli skálákon zajlanak.

Nem csoda így, hogy a felhők természetében rejlik a bolygó éghajlata kvantitatív-számításainak a fő akadálya.
A hatékony Klíma-modellezés számítgatásait eredendően ellehetetlenítő főbűnösök tehát a vízgőz, de különösen a felhők.
·     Amelyek minden nyughatatlan mozzanata dinamikus-természerű.
·     Amelyeknek már a keletkezésük is olyannyira renitens, hogy modellezett születéseikhez olyan elméletek szükségeltetnének, amelyről a jelenlegi tudás ebben sűrűsödik: kifejlesztésük természetükből-adódóan a kivihetetlenség elnapolt szinonimája.
·     Amelyeknek a feloszlása (valamint a létük alatti hatásaik a sugárzási-történésekre) sem térben sem időben nem modellezhető*, lévén azok percek alatt zajlanak a mikron-mérettartományban, a bolygó egész atmoszférájára kiterjedően.
* Nem lehet ezek után véletlen, hogy valósággal paritást-tartó munka e területen egyelőre csak a konkrét mérési-adatok feldolgozásával foglalkozó dolgozatokból születhet – mely fölött azonban ott lebeg az elmarasztaló verdikt[7] a modellezők össznépi-közöségétől.
S az elkottyantott végkonklúziót ha egy CO2 fatalista ezerszer is átolvassa, nem talál abban semmi mást csak felhőt. De akkor miből is meríti CO2-re alapozott bátor állításait? Ja, igen: ABBÓL HOGY A FELHŐKTŐL ELTEKINT. Nos, ennek tudatában legyünk mi is értelemszerűen eltekintők, midőn leckéztetéseivel rendre elibénk ugrik.
Mérleg
Kétséges konszenzus lenne,
ha a fentiek fényében a taglalt mű
a Konkrétumok Könyve kitüntetést kapná.
9.) A könyv végkicsengése ugyanakkor optimista, mi több, bátorító. [Miként a komor valót gondolkodásra elénk-táró Madách: Az Ember Tragédiája is.] (p522):
Afterword: Now go play
There is clearly much more to learn about how planetary climate operates.
A lifetime is not nearly enough to stale the infinite varieties of the subject, and for those working in this field every passing week presents some opportunity to learn some new bit of physics, chemistry or biology that opens up new avenues of exploration.
It would be a mistake, however, to think that one had to attain to an encyclopedic knowledge of such things before embarking on creative research on planetary climate.
Utószó: Most pedig indulhatsz játszani.
Nyilvánvalóan akad még egy csomó felderítetlen ismeret a bolygó-éghajlat működéséről.
Egy teljes élethossz sem lehet elegendő a téma végtelen változatosságának kimerítésére, s azok akik itt alkotnak minden héten újdonat lehetőségekkel találkozhatnak a fizika, kémia vagy biológia területén, melyekkel eddig járatlan utakon vághatnak az ismeretlenbe.
Hiba lenne azonban úgy érezni hogy az érdeklődőnek enciklopédikus ismereteket kell szereznie ezekről a dolgokról, mielőtt belevágna a bolygó-éghajlatát kreatív-kutatásába.
E kincstári optimizmusnak különös mázt adhat a dolgok ama értékelése, hogy arasznyi létünk is figyelmeztet: befogadó-képességeink végesek – miközben özönével ömlenek a bekanalazandó újdonat ismeretek mindenünnen. Zömükben, ráadásul, megszondázatlanok – miként a felhők nagyívű elhanyagolásával napvilágra-segített CO2 gólem is – hiszen a szülészeti-osztály felfokozott igyekezete és a bekanalazó-tábor követő-erőfeszítései mellett zordon számonkért, ha valaki egyéb tevékenységet folytat, éspedig zavarólag.
S egyfajta kétes-értékű ércszoborhoz hasonlatosan ott áll a derűs végben a bíztatás is: Az éghajlat-kutatás zöldellő mezeje MINDENKI előtt nyitva áll. Nem kell azt korlátozza előzetesen megszerzett tudások kritikus halmaza. Enciklopédikusra pedig végképp semmi szükség. Legjobb ha ez az elitista „Önciklo klub” pusztán egy olyasféle intézmény marad mint a magára-hagyott elfekvő-osztály. Mindenki igyekezzen valamit betolni a kórterembe, de a látogatás ott fölösleges.
Dég,       2020. május 6.  



[2] R. T. Pierrehumbert: Principles of Planetary Climate, November 11, 2009 (531pp)
(http://www.dgf.uchile.cl/~ronda/GF3004/pie09.pdf)
[4] Kinetikájáról (s a reakció-sebesség nagyságrendi különbözőségeiről, aszerint hogy az labor-kísérletből avagy terepi-megfigyelésből származik): https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2003TrGeo...5...73B/abstract
[5] Mint amiket a 6. lábjegyzetben soroltakra megoldásként kínál a Vízgazda-rendszer, a Talajmegújító Mezőgazdaság, az Ökotáj-szemlélet. Vagy egységesítve: a REND
[6] Élő- s talaj-vizeink elszennyezése; negatív vízháztartás-mérleg; talaj-kimerülés és erózió; a megújuló Természet alap-körforgásainak drasztikus megzavarásai, helytelen biomassza-kezelés…

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése